AGM TaipanV2 19-384 Thermal Monocular - Open Box
384x288 12-Micron Sensor - 50 Hz Refresh Rate
- Item: TAIP19-384-2-X
- Brand: AGM Global Vision
- Condition: Like New
In stock
Special Price
$1,094.94
Regular Price
$1,295.00
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Detector | 384x288 12um VOx Uncooled |
|---|---|
| Digital Zoom | 1x, 2x, 4x, 8x |
| Display | OLED 1024x768 |
| Expected Battery Life | 6.5 Hours |
| Focus | Manual |
| Length | 6.73" |
| Magnification | 2x - 16x |
| Field Of View | 13.8° × 10.4° |
| Objective Lens Diameter | 19mm |
| Polarity Modes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion / 4 Modes |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Width | 2.4" |
| Battery Type | 18650 Li-ion |
| Digital Focus | No |
| Manual Focus | Yes |



