Armasight Collector 640 1-4x25 Compact Weapon Sight
- Item: TAVT66WN2COLL102
- Brand: ArmaSight
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Armasight Collector 640 Thermal Weapon Sight TAVT66WN2COLL102 is a compact and lightweight optic designed for agility and responsiveness with .223/.556, rimfire, airgun, or crossbow platforms. Powered by the ArmaCORE 640x480 thermal core, this unit boasts a fast 60Hz frame rate and exceptional visual acuity based on Armasight’s Iron Wolf thermal technology. It features video and image capture capabilities, USB video streaming, and a USB-C interface for easy viewing on external devices. With multiple color palettes, intuitive 3-button controls, and over 8 reticle types, this sight offers versatility and ease of use. The Armasight Collector 640 ensures long-lasting performance with its 4-hour runtime, ULTEM composite body, and ergonomic design.
Armasight Collector 640 Features
• Detection Range: 932m on a Human Sized Target
• Recognition Range: 233m on a Human Sized Target
• Multiple Color Palettes
• 8+ Reticle Types
• Intuitive 3-Button Controls
• 4 Hour Runtime at 20° C
• 1/2MOA Boresight
• Standard Picatinny Mount Included
• Video Recording & Image Capture
• Inclinometer
• Levelometer
In the Box
• Armasight Collector 640 1-4x25 Compact Thermal Weapon Sight TAVT66WN2COLL102
• Quick Detach Mount
• USB-C Cable
• Thermal Zeroing Target
• 2 x CR123A Battery
• USB Cable
• Lens Cloth
• Soft Case
• Product Manual
| Weight | 16.2 oz |
|---|---|
| Warranty | 3 Years with Manufacturer Registration |
| Detector | ArmaCore 640x480 |
| Digital Zoom | 1x - 4x |
| Display | XGA 1024 x 768 OLED |
| Expected Battery Life | 4 Hours |
| Focus | Manual |
| Length | 6.7" |
| Magnification | 1x |
| Field Of View | 18.18° x 13.73° |
| Reticle | 8+ Preloaded Reticles |
| Objective Lens Diameter | 25mm |
| Polarity Modes | Multiple Color Palettes |
| Quick Detach Mount | Yes |
| Recoil Rating | 5.56cal |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Battery Type | CR123A |
| Manual Focus | Yes |



