Burris Eliminator IV Laser Scope 4-16x50
- Item: 200133
- Brand: Burris
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Burris Eliminator IV Laser Scope 4-16x50 200133 features a built-in rangefinder that allows you to range down your target without having to carry any extra equipment. It can detect a reflective target up to 2,000+ yards. The Burris Eliminator IV Laser Scope 4-16x50 features a large 50mm high-grade objective lens that provides bright images and crisp clarity. One battery lasts up to 5,000 cycles.
Burris Eliminator IV Laser Scope Features
• X96 Reticle displays a 10-mph wind value to indicate wind hold-off for your specific cartridge at the indicated range
• Multi-coated lenses for sharp, crisp, edge-to-edge clarity
• Internal digital inclinometer delivers a precise aiming point for angled shots up to 45˚
• Smart Dope Card: Simply program your cartridge and load into the Eliminator. The precise holdover is automatically determined.
• Laser Range Finder out to 2,000 yards
• Improved ballistics calculator accommodates centerfire, rimfire, muzzleloader and slug gun loads
• Wireless remote for laser activation
• Mounts to any Weaver-style or Picatinny base. No rings required
• 4-16x Magnification
• Burris Forever Warranty
In the Box
• The Burris Eliminator IV Laser Scope 4-16x50
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Exit Pupil | 12.5 mm to 3.1 mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR123A |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 30 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 28.8 oz |
| Length | 15.3 in |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |



