Burris Handgun 2-7x32
- Item: 200298
- Brand: Burris
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Burris Handgun 2-7x32 200298 is a handgun scope with a flexible magnification range. The lower magnification ranges have a wide field of view for easy scanning, while the higher magnification ranges increase the accuracy at handgun-stretching distances. The Burris Handgun 2-7x32 was built with high-grade optical glass for optimum brightness and image clarity. It is filled with nitrogen and sealed to ensure it is completely water and fog proof.
Burris Handgun 2-7x32 Features
• Plex Reticle
• Designed for handgun hunters who need a robust scope to handle the harshest recoil
• Long eye relief, ideal when hunting with a powerful handgun
• Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
• High-grade optical glass
• Double internal spring-tension system allows the scope to hold zero through shock, recoil, and vibrations
• Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy
• Waterproof
• Second Focal Plane
• 1" Tube
• Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
• Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
• 2-7x Magnification
• Nickel Silver Finish
• Burris Forever Warranty
In the Box
• Burris Handgun 2-7x32 Scope
| Magnification | 2X - 7X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 7X |
| Objective Lens Diameter | 32mm |
| Exit Pupil | 16mm - 4.6mm |
| Eye Relief | 11" - 21" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21 ft - 7 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Nickel |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 13 oz |
| Length | 9.7" |
| Max Elevation Adjustment | 64 in. |
| Max Windage Adjustment | 64 in. |



