Burris RT-25 5-25x56
- Item: 200481
- Brand: Burris
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Burris RT-25 5-25x56 200481 is designed for fun at the range or high-stakes competition, this scope is perfect for those looking for a way to get into the action with a precision optic that won't break the bank. Shooters from air gunners to long-range rifle enthusiasts will enjoy the featured front focal plane SCR 2 MIL dot reticle, zero click stop adjustment, and the integrated, adjustable throw level for a custom fit. The 5-25x56 RT25 is capable of 65 MOA total elevation travel capability. Built around a rugged 30mm nitrogen filled tube and are waterproof, shockproof and fog proof.
Burris RT-25 5-25x56 Features
• SCR 2 MIL Reticle with 1/10 Mil Adj
• Integrated Throw Lever
• Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
• High-grade optical glass
• First Focal Plane
• Ergonomic side focus and easy-to-reach parallax adjustment
• Zero Click Stop adjustment knobs
• Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
• Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact through the magnification range, regardless of shock and vibration
• Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
• 5-25x Magnification
• Burris Forever Warranty
In the Box
• Burris RT-25 5-25x56 Rifle Scope
| Magnification | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 8 - 2.2mm |
| Eye Relief | 3.3 - 3.6 in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5 - 4.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 24.8 oz |
| Length | 14.3" |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |



