Burris Signature HD 3-15x44
- Item: 200531
- Brand: Burris
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
Burris Signature HD 3-15x44 200531 shines for shooters needing bright, clear view sat a wide range of distances. The Burris Signature HD 3-15x44 feattures the Ballistic E3 Illuminated reticle, delivering accurate shots both near and far. Precise side parallax focus, push/pull and zero-stop locking turrets give shooters complete control.
Burris Signature HD 3-15x44 Features
• Illuminatied Ballistic E3 RFP Reticle
• 5 Times Zoom System
• Advanced windage and elevation adjustments
• Push-Pull Locking Turrets
• Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
• High-grade optical glass
• Second Focal Plane
• Ergonomic side focus and easy-to-reach parallax adjustment
• Zero Click Stop adjustment knobs
• Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
• Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact through the magnification range, regardless of shock and vibration
• Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
• 3-15x Magnification
• Burris Forever Warranty
In the Box
• Burris Signature HD 3-15x44 Rifle Scope
| Magnification | 3X - 15X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
| Objective Lens Diameter | 44mm |
| Exit Pupil | 8-3.3mm |
| Eye Relief | 3.5-3.8in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 37.5-7.5ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 20.8oz |
| Length | 13.2in |




