Burris Signature HD 5-25x50
- Item: 200534
- Brand: Burris
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
Burris Signature HD 5-25x50 200534 is built with a 30mm nitrogen-filled tube and Fine Plex Reticle reticle. The thin crosshairs on the Fine Plex reticle are ideal for those looking for a simple and precise sight window.
Burris Signature HD 5-25x50 Features
• Fine Plex Reticle
• Second Focal Plane
• 5 Times Zoom System
• Advanced windage and elevation adjustments
• Push-Pull Locking Turrets
• Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
• High-grade optical glass
• Ergonomic side focus and easy-to-reach parallax adjustment
• Zero Click Stop adjustment knobs
• Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
• Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact through the magnification range, regardless of shock and vibration
• Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
• 5-25x Magnification
• Burris Forever Warranty
In the Box
• Burris Signature HD 5-25x50 Illuminated Reticle
| Magnification | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Diameter | 50 |
| Exit Pupil | 8-2.2mm |
| Eye Relief | 3.3-3.6in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5-4.5ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 24oz |
| Length | 14.3in |





