Burris Veracity 2-10x42
- Item: 200621
- Brand: Burris
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Burris Veracity 2-10x42 200621 is an extremely popular all-around size for serious hunters and shooters. The lower magnification ranges have a wide field of view for easy scanning, while the higher magnification ranges are good enough for almost any range, except extremely long-range shots. The small size of the Burris Veracity 2-10x42 makes it lightweight, compact and simple.
Burris Veracity 2-10x42 Features
• Ballistic Plex E1 FFP Reticle
• Calculated in MOA, the Ballistic Plex E1 FFP reticle features trajectory compensation out to 600 yds
• Wind dots representing a 10 m.p.h. wind adjustment are located at every hash mark out to 500 yds
• Index-Matched, Hi-Lume Multi-Coated Lenses
• High-Performance Glass
• First Focal Plane
• Five Times Zoom System
• Low-profile adjustment knobs
• Ergonomic Side Focus Parallax Adjustment
• Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
• Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact through the magnification range, regardless of shock and vibration
• 50mm objective allows for maximum light collection
• Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable—withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
• 2-10x Magnification
• Burris Forever Warranty
In the Box
• Burris Veracity 2-10x42 RifleScope
| Magnification | 2X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 10X |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Exit Pupil | 21mm to 4.2mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4.25" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 52 ft - 10.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 22.7 oz |
| Length | 13.5" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
-
Burris Magnification Adjustment Traction Device
For XTR II, XTR III & Veracity Scopes
Special Price $35.19 Regular Price $43.994 In Stock




