EOtech G45 5x Magnifier
Black Finish - No Mount
- Item: G45.NM
- Brand: EOTech
- Condition: New
Out of stock
$599.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
The EOTech G45 Magnifier G45.NM is compact and lightweight. The mount provides fast transitioning from 5X to 1X, and the optic offers tool-free vertical and horizontal adjustments, larger field-of-view and an adjustable diopter for improved, precise focusing. The G45 works with all EOTECH HWS models.
EOTech G45 Magnifier Features
• 5x Magnification
• 4.4° Angle of View
• Tool-free windage and elevation adjustments
• Fogproof housing is submersible to 33 ft
In the Box
• G45 Magnifier
• Operator Manual
• Warranty Card
• Protective Case
Specifications
| Exterior Finish | Matte Black |
|---|---|
| Eye Relief | 2.6" |
| Illuminated Reticle | None |
| Weight | 12.8 oz |
| Length | 3.9" |
| Magnification | 5X |
| Magnification | Fixed: 5X |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | N/A |



