EOTech Vudu 3.5-18x50 FFP
Illuminated MD1 MRAD reticle - Front Focal Plane - 34mm Tube
- Item: VDU3-18FFMD1
- Brand: EOTech
- Condition: New
In stock
$1,835.00
3 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
The EOTech Vudu 3.5-18x50 FFP VDU3-18FFMD1 is perfectly equipped to help you achieve those precise, long-range shots. The turrets feature EZ Chek zero stop features for quick dialing and rapid return to zero. The EOTech Vudu 3.5-18x50 FFP also features a side-mounted parallax for quick focus for even the most difficult long-range shots. Choose your brightness settings with simple push-button illumination controls. The battery life lasts up to 500 hours when being used in the middle brightness setting, and will automatically shut down after approximately 2 hours of no activity.
Specifications
| Magnification | 3.5X - 18X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3.5X to 18X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 11.2 - 2.8 mm |
| Eye Relief | 3.58 - 3.97 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 29.5 - 5.7 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 33.6 oz |
| Length | 14.84 inches |
| Expected Battery Life | 500 hrs |
| Max Elevation Adjustment | 14.5 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 11.5 MRAD |



