EOtech Vudu X 1-6x24 SFP
- Item: VDX1-6SFBD1
- Brand: EOTech
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The EOTECH Vudu X 1-6x24 SFP Rifle Scope VDX1-6SFBD1 with the BD1 Reticle offers a blend of durability and precision for those demanding fast target acquisition and pinpoint accuracy. Constructed from aircraft-grade aluminum, this scope features a daylight-bright illuminated reticle and precision turrets with 0.5 MOA adjustments for exact shot placement. The magnification ring, complete with laser-engraved markings and a removable throw lever, ensures smooth transitions between magnification levels. With its clear optics, capped turrets, and ample eye relief, this scope is designed to excel in any scenario.
EOTech Vudu X Features
• Illuminated BD1 Reticle
• Aircraft-grade Aluminum 30mm Tube
• Throw Lever
• Capped Turrets
In the Box
• Vudu X 1-6x24 SFP Rifle Scope
• Operator Manual
• Throw Lever
• Flip-Up Protective Lens Caps
• Lens Cleaning Cloth
| Magnification | 1X - 6X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
| Eye Relief | 3.3" - 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 110ft - 19ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 17.8 oz |
| Max Elevation Adjustment | 160 MOA |
| Max Windage Adjustment | 160 MOA |



