EOtech Vudu X 2-12x40 SFP
- Item: VDX2-12SFBD1
- Brand: EOTech
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The EOTech Vudu X 2-12x40 SFP Rifle Scope featuring the BD1 Reticle combines rugged durability with top-tier performance, making it a go-to choice for serious shooters. This scope is engineered with aircraft-grade aluminum, ensuring strength and longevity in any environment. The illuminated BD1 Reticle, combined with 0.25 MOA precision turrets, offers exceptional accuracy and fast target acquisition. Its magnification ring with laser-engraved markings and a removable throw lever allows for swift changes in magnification. With capped turrets to prevent accidental shifts, this scope is perfectly suited for both close and medium-range shooting scenarios.
EOTech VUDU X Features
• Illuminated BD1 Reticle
• 0.250 MOA Adjustment
• Second Focal Plane
• Aircraft-grade aluminum 30mm Tube
In the Box
• EOTech Vudu X 2-12x40 SFP VDX2-12SFBD1
• Operator Manual
• Throw Lever
• Flip-Up Protective Lens Caps
• Lens Cleaning Cloth
• CR2032 Battery
| Magnification | 2X - 12X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 12X |
| Eye Relief | 3.73" - 3.77" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 55.7ft - 9.1ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 21.1 oz |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |



