Leica Amplus 6 2.5-15x56i
Illuminated L-Ballistic 2 MOA Reticle - BDC
- Item: 50413
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
Special Price
$1,799.00
Regular Price
$1,999.00
3 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
DESCRIPTION
PRODUCT NAME Features
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
In the Box
•
•
•
•
•
Specifications
| Magnification | 2.5X - 15X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.5X to 15X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 11.6 - 3.4mm |
| Eye Relief | 90mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 15m - 2.8m |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 15 meters to infinity |
| Weather Resistance | up to 4 m water depth (nitrogen-filled) |
| Weight | 24.7 oz |
| Length | 14.9" |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Warranty | Leica 10-year Passport Protection Plan & 30-year Manufacturer’s Warranty |



