Leica Amplus 6 2.5-15x50i
- Item: 50301
- Brand: Leica
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
Leica Amplus 6 2.5-15x50i L-4w BDC MIL 50301 comes equipped with Leica’s finest lenses, which utilize modern coating technology to deliver superior clarity and effectively suppress stray light. The extremely rugged design of the Amplus 6 allows you to go uncompromised in any terrain or weather condition. Other features of the Amplus 6 include an extensive field of view and an impressive 90% light transmission. In addition, the Amplus 6 MOA is equipped with Leica's L-Ballistics reticle, which has holdover and windage marks for quick bullet drop correction.
Leica Amplus 6 Features
• 6x Zoom
• 90% Light Trasmission
• Large Exit Pupil
• Illuminated Reticle
In the Box
• Leica Amplus 6 2.5-15x50i L-4w BDC MOA 50301
• Cleaning Cloth
• CR2032 Battery
• Manual
| Magnification | 2.5X - 15X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.5X to 15X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 3.4-11.6 in |
| Eye Relief | >3.5" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 24.7 oz |
| Length | 14.9" |
| Warranty | Leica 10-year Passport Protection Plan & 30-year Manufacturer’s Warranty |



