Leica RangeMaster CRF 2800.COM
Bluetooth Compact Laser Rangefinder w/ EHR & Advanced Ballistics
- Item: 40506
- Brand: Leica
- Condition: New
Out of stock
$799.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
The Leica RangeMaster CRF 2800.COM 40506 is the first Range Finder with integrated Bluetooth. Connect it to your smartphone through an app and set your individual ballistics and it will take that information to calculate the exact ballistic distance, holdover correction, adjustments for temperature, angle and even air pressure. The Leica RangeMaster CRF 2800.COM displays a wide field of view and can read accurate measurements up to 2,800 yards in a super fast (.03) second read out.
Specifications
| Battery Type | (1) 3V / CR2 |
|---|---|
| Magnification | 7X |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Exit Pupil | 3.4 mm |
| Eye Relief | 15 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 345 ft |
| Display Type | Illuminated Red LED |
| Range Finder Type | Monocular |
| Angle Compensation Feature | yes |
| Measuring Accuracy | +/- 1 yard |
| Measuring Distance | 10 to 2800 yards |
| Weight | 6.7 oz |
| Length | 4.5" |
| Width | 2.25" |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
Recommended Accessories




