Leica PRS 5-30x56i
FFP Ballistic Illuminated Reticle
- Item: 51200
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
$3,299.00
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 5X - 30X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 30X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 9 - 2mm |
| Eye Relief | >90mm |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 36.3 oz |
| Length | 14.37" |



