Leica Trinovid Classic 8x40
HDC Multi-Layer Coating
- Item: 40717
- Brand: Leica
- Condition: New
Out of stock
$1,699.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Close Focus Distance | 18 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 404 ft |
| Weight | 22.57 oz |
| Length | 5.75" |
| Magnification | 8X |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Twilight Factor | 17.9 |
| Weather Resistance | Water Resistant |
| Width | 4.41" |



