Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42
Advanced Optical System - Shadow Gray
- Item: 181172
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$162.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
The Leupold BX-1 McKenzie HD 8x42 181172 binocular offers a wider field-of-view to more magnification
Specifications
| Close Focus Distance | 9.8ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5.2mm |
| Exterior Finish | Shadow Gray |
| Eye Relief | 17mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 320ft |
| Weight | 22 oz |
| Length | 5.6" |
| Magnification | 8X |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
Recommended Accessories





