Leupold Mark 8 CQBS 1.1-8x24 M5B1 Front Focal
Illuminated H-27D Reticle - 34mm Tube
- Item: 112564
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$3,799.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 1.1x-8x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1.1X to 8X |
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Exit Pupil | 21.81mm to 3mm |
| Eye Relief | 3.3"-3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 92ft-14.7ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 23.2oz |
| Length | 11.75" |
| Max Elevation Adjustment | 150 MOA |
| Max Windage Adjustment | 150 MOA |



