Leupold VX-3HD 2.5-8x36 CDS-ZL
Duplex Reticle - 1 inch Tube
- Item: 180616
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$599.99
Available to Backorder

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
The Leupold VX-3HD 2.5-8x36 180616 riflescope delivers legendary performance and extreme clarity in an incredibly tough, lightweight package. The VX-3HD delivers outstanding performance even in low light. This riflescope has excellent dawn-to-dusk light transmission for a bright image when it matters most, elite glare reduction in harsh light and the resolution and clarity that hunters and shooters demand. The VX-3HD is the best lightweight, low-light hunting scope in its class. And with its low-profile, one-revolution CDS-ZL dial, you can trust your dial will only move when you want it to.
Specifications
| Magnification | 2.5X - 8X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.5X to 8X |
| Objective Lens Diameter | 36mm |
| Eye Relief | 4.4" - 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 37.5ft - 13.7ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 11.8 oz |
| Length | 9.6" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |
Recommended Accessories




