Leupold VX-3HD 4.5-14x40 SF CDS-ZL
Wind-Plex Reticle - 30mm Scope Tube
- Item: 180623
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$799.99
Available to Backorder

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 4.5X - 14X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4.5X to 14X |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Eye Relief | 4.4" - 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 19.9ft - 7.4ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 16 oz |
| Length | 12.69 |
| Max Elevation Adjustment | 75 MOA |
| Max Windage Adjustment | 75 MOA |



