Leupold VX-4HD 3-12x40
- Item: 185451
- Brand: Leupold
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Leupold VX-4HD 3-12x40 Non-Illuminated Hunt-Plex riflescope is built for hunters who demand reliable precision and excellent low-light performance in the field. Featuring a versatile 3-12x magnification range, this scope allows shooters to transition easily from close-range opportunities in heavy cover to longer shots across open terrain. Lightweight yet durable, the VX-4HD bridges the gap between the VX-3HD and VX-5HD series, delivering premium optical performance and dependable tracking in a versatile hunting riflescope.
Leupold VX-4HD Features
• Non-Illuminated Hunt-Plex reticle
• Second Focal Plane
• Integrated throw lever
In the Box
• Leupold VX-4HD 3-12x40 CDS-ZL2 185451
| Magnification | 3X - 12X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 12X |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Eye Relief | 3.9" - 4.0" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33.5ft - 8.4ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 14.6 oz |
| Length | 12.7" |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |
| Warranty | Leupold Lifetime Guarantee |



