Leupold VX-5HD Gen 2 1-5x24 Pop-Up Re-Zero Dial
- Item: 183844
- Brand: Leupold
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Leupold VX-5HD Gen 2 1-5x24 boasts a 1-5x magnification range and is suitable for big game hunting. Its rear focal plane Fire Dot 4 reticle is fine and minimally obscures the target, with subtensions changing with zoom and allowing for ballistic reticle tuning. The scope features a 24mm objective lens with a Guard-Ion-assisted coating, protecting against scratches and abrasions. It is sealed to ensure full waterproof and fog-proof performance in all conditions. The Twilight Light Management System enhances visibility in low light by adding up to 30 minutes of shooting time and reduces glare by 90% compared to competitors. Its lightweight construction disperses recoil energy for durability and reliable performance. Additional features include an integrated throw lever, a quick-focus eyepiece for rapid reticle focus, and pop-up re-zero adjustments for quick zeroing. Designed for extended wilderness use, it is ideal for tactical scenarios.
Leupold VX-5HD Gen 2 Features
• Professional-Grade Optical System
• 5:1 zoom ratio
• 30mm Tube
• Illum. FireDot 4 Fine Reticle
• Integrated Throw Lever
• Capped Turret
• 8 Illumination Settings
In the Box
• Leupold VX-5HD Gen 2 1-5x24 183844
• Lens covers
• CR2032 Battery
| Magnification | 1X - 5X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 5X |
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 115.5 ft - 23.9 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | 1.0 CM |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 15.0oz |
| Length | 10.7" |
| Max Elevation Adjustment | 180 MOA |
| Max Windage Adjustment | 180 MOA |
| Warranty | Leupold Guaranteed for Life |



