Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52 CDS-SZL2 Side Focus
- Item: 183859
- Brand: Leupold
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52 boasts a 4-20x magnification range and is a sweetspot for wooded areas and long distances. Its rear focal plane non illuminated TMOA reticle is fine and minimally obscures the target, with subtensions changing with zoom and allowing for ballistic reticle tuning. The scope features a 52mm objective lens with a Guard-Ion-assisted coating, protecting against scratches and abrasions. It is sealed to ensure full waterproof and fog-proof performance in all conditions. The Twilight Light Management System enhances visibility in low light by adding up to 30 minutes of shooting time and reduces glare by 90% compared to competitors. Its lightweight construction disperses recoil energy for durability and reliable performance. Additional features include an integrated throw lever, a quick-focus eyepiece for rapid reticle focus, and pop-up re-zero adjustments for quick zeroing. Designed for extended wilderness use, it is ideal for tactical scenarios.
Leupold VX-5HD Gen 2 Features
• Professional-Grade Optical System
• 5:1 zoom ratio
• 34mm Tube
• TMOA Reticle
• Integrated Throw Lever
• CDS Custom Dial System
• Side Focus
In the Box
• Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52 183859
• Lens covers
• CR2032 Battery
| Magnification | 4X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
| Objective Lens Diameter | 52mm |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 27.7 ft - 5.8 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 23.8 oz |
| Length | 14.5" |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |
| Warranty | Leupold Guaranteed for Life |



