Liemke Keiler 13 Pro Hand-Held
50 Hz Refresh Rate - LCD Display - Video Recorder
- Item: LO-KEILER13P
- Brand: Liemke
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$749.00
Regular Price
$1,199.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
The Liemke Keiler 13 Pro Hand-Held Thermal has a 240x180 Ceramic VOx Detector with a pizel pitch of 17μm. This joined with the 50Hz image frequency, provides smooth and impressive image quality. The 13mm lens allows an unsurpassed field of view of 50m to 100m (54.7 yds to 109.4 yds), as well as a detection range of 459m (501.9 yds). With this Liemke Keiler 13 Pro Hand-Held Thermal, heat sources can be displayed in 4 color modes, and be magnified 1.2X or 2X digitally to better see your target.
Specifications
| Weight | 11.6 oz |
|---|---|
| Detector | 240x180 VOx |
| Digital Zoom | 2x |
| Display | 720x540 |
| Expected Battery Life | 12 Hours |
| Magnification | 1.2X |
| Field Of View | 18x14° |
| Objective Lens Diameter | 13mm |
| Polarity Modes | 4 Color Modes |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 50Hz |



