Meopta MeoStar R1 1.5-6x42 RD
30mm Tube - Matte Black - 4C Reticle
- Item: 536140
- Brand: Meopta
- Condition: New
Out of stock
$1,299.95
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 1.5X - 6X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1.5X to 6X |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Exit Pupil | 14.8mm to 7.0mm |
| Eye Relief | 3.2" - 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 12.8 ft - 7 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 20.6 oz |
| Length | 12" |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |



