Meopta MeoStar R1 4-16X44 SFP
- Item: 549960
- Brand: Meopta
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Meopta MeoStar R1 4-16X44 AO McWhorter 549960 is redefining long-range precision with an adjustable objective that simplifies parallax compensation from 10 yards to infinity. The Meopta MeoStar R1 4-16X44 AO McWhorter features a 44mm objective lens coated with MeoBright, a proprietary coating, to help eliminate glare and reflections while delivering industry-leading 99.8% light transmission. The Meopta MeoStar R1 4-16X44 AO McWhorter includes a glass-etched McWhorter reticle for critical accuracy in all shooting applications. The MeoQuick fast-focusing eyepiece rapidly sharpens focus on your target. The Meopta MeoStar R1 4-16X44 AO McWhorter is filled with nitrogen and sealed to guarantee it is 100% water and fog proof. The aircraft grade aluminum offers incredible durability and protection from rough conditions in the field.
| Magnification | 4X - 16X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
| Objective Lens Diameter | 44mm |
| Exit Pupil | 11mm to 2.8mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26 ft - 7 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 24.2 oz |
| Length | 15.2" |



