Meopta Optika5 2-10x42 PA SFP
1" Tube - Z-Plus Reticle
- Item: 1032565
- Brand: Meopta
- Condition: New
Out of stock
$449.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 2X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 10X |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 55.7ft - 11.5ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 20.8 oz |
| Length | 12.1" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



