Nightforce BR 8-32x56 F2
Illum. MOAR-T Reticle - 0.125 MOA - 30mm Tube
- Item: C713
- Brand: Nightforce
- Condition: New
In stock
$1,400.00
Available to Backorder

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 8x-32x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 8X to 32X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 5.6mm to 1.7mm |
| Eye Relief | 3.0" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 9.4ft-3.1ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 36.0 oz |
| Length | 16.6" |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |



