Nightforce NX8 1-8x24 F1 - Dark Earth
- Item: C691
- Brand: Nightforce
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Nightforce NX8 1-8x28 F1 Rifle Scope C691 Dark Earth model features capped windage and elevation turrets, 0.5 MOA adjustments, and a F1 FC-MOA Reticle. The Nightforce FC-MOA reticle is exceptionally fast and precise, with daylight visible illumination. At higher magnification, the clean 1 Minute of Angle (MOA) markings of the FC-MOA provide easy hold points for moving targets, wind and elevation hold-offs.
Nightforce NX8 1-8x24 Features
• Capped Elevation & Windage Turret
• Daylight Illuminated FC-MOA Reticle
• First Focal Plane
• .5 MOA Adjustments
In the Box
• Nightforce NX8 1-8x28 F1 Scope C691
• Rubber Lens Covers
• Multi-Tool
• Power Throw Lever
• Cleaning Cloth
• Owners Manual
• Stickers
| Magnification | 1X - 8X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 8X |
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Exit Pupil | 7.9mm - 3.0mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 106.0 ft - 13.2 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | No |
| Weight | 17.3 oz |
| Length | 8.7" |



