Nightforce NX8 4-32x50 F1 - Dark Earth
- Item: C687
- Brand: Nightforce
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The NX8 4-32x50 F1 C687 is a compact scope combined with the performance of a first focal plane with an 8x magnification range, now available in Dark Earth. This small package offers a wide magnification range for a rapid engagement at close range and long ranges. The NX8 4-32x50 F1 features a large 50mm ED glass objective lens for excellent clarity, contrast, and resolution, even in low-light situations. Other features include capped windage adjustments to prevent accidental adjustments, an integrated Pull Throw Lever, ZeroStop elevation for a rapid return to zero, and a parallax adjustment from as close as 11 yards to infinity. The NX8 4-32x50 F1 is perfect for nearly any rifle.
Nightforce NX8 Features
• DigIllum FFP MOAR Reticle
• ZeroStop Elevation Turret
• 0.250 MOA Adjustments
• Dark Earth Finish
• 4-32x Magnification
• 30mm Tube
• 11 yd–∞ Parallax Adjustment
In the Box
• Tenebraex Flip Up Covers
• Cleaning Fob/ Cleaning Cloth
• Multi-Tool
• Power Throw Lever
• Stickers
• Owners Manual
| Magnification | 4X - 32X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 32X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 7.3mm - 1.6mm |
| Eye Relief | 3.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26.1 ft - 4.6 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 29 oz |
| Length | 13.4.0" |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |



