Nikon Monarch 5 Binocular - 20x56
- Item: 7583
- Brand: Nikon
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Nikon Monarch 5 Binocular - 20x56 7583 has a lightweight, slim design that provides excellent ergonomics, strength and ruggedness for comfortable all day carry. The rubber-armored coating provides a non-slip grip in wet or dry conditions, making it durable and protective. The Nikon Monarch 5 Binocular - 20x56 includes fully multi coated ED glass which deliver the ultimate brightness and resolution. It is nitrogen filled and o-ring sealed making it waterproof and fogproof. The smooth central focus knob gives a fast range of focus for quick viewing. Nikon’s multi-setting click stop eyecups allow for a clear comfortable view with or without eyeglasses. Other features include flip-down objective lens covers to protect lenses from dirt and scratches and precision aligned optics for extended viewing.
| Close Focus Distance | 16.4 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 2.8 mm |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | 16.4 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 173 ft |
| Weight | 43.6 oz |
| Length | 7.8" |
| Magnification | 20X |
| Objective Lens Diameter | 56 mm |
| Twilight Factor | 33.46 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.7" |



