Nikon Binoculars StabilEyes VR, 14x40
Marine / Land Image Stabilized Binoculars
- Item: 8211
- Brand: Nikon
- Condition: New
Out of stock
$1,796.95
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Close Focus Distance | 16.5 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 2.9 mm |
| Eye Relief | 13 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 230 ft |
| Weight | 47.25 oz |
| Length | 7.25" |
| Magnification | 14X |
| Objective Lens Diameter | 40 mm |
| Twilight Factor | 23.6 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.75" |



