Riton X5 Conquer 4-28x56 FFP
TPSR Illuminated Reticle
- Item: 5C428LFI
- Brand: Riton
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$639.63
Regular Price
$979.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
Riton 5 Conquer 4-28x56 5C428LFI does it all. This FFP optic with its illuminated Christmas tree style reticle will help you conquer any distance. The R5 zero stops ensure precision. The 5 Conquer 4-28x56 scope features Riton HD glass, Zero Stop turrets and an integrated throw lever all on a 34mm main tube.
Riton 5 Conquer 4-28x56 Features
• Equipped with Zero Stop Turrets
• Integrated Removable Throw Lever
• 1/10 MRAD Windage and Elevation Adjustment
• 6 Levels of Red Illumination
• Fast-Focus Eyepiece
• 100% Waterproof, Fog Proof, and Shockproof
In the Box
• Riton 5 Conquer 4-28x56
• Flip-Up Lens Covers
• Lens Cloth
• Allen Key
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 28X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 8mm - 2mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 29.9ft - 4.26ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 15 yards to infinity |
| Weight | 36.8 oz |
| Length | 14.875" |



