Sig Sauer ROMEO 7 Red Dot Sight
2 MOA Red Dot
- Item: SOR71001
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$199.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
The Sig Sauer ROMEO 7 Red Dot SightSOR71001 is a compact sight that offers armed professionals and civilians a 1x aiming solution. 2 MOA illuminated reticle features 10 illumination settings(8 daytime and 2 night vision). Motion activated illumination powers on when it senses movement and powers down when it does not, to preserve battery life. When the illumination is manually turned back on, it will remember your last used settings. The Sig Sauer ROMEO 7 Red Dot Sight has a battery life of over 40,000 hours.
Specifications
| Battery Type | AA |
|---|---|
| Max Elevation Adjustment | 220 MOA |
| Exit Pupil | N/A |
| Expected Battery Life | AA |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Weight | 12.5 oz |
| Length | 4.7" |
| Magnification | 1X |
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Diameter | 30mm |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Turret Type | Capped |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Max Windage Adjustment | 150 MOA |



