Sig Sauer TANGO6 5-30x56
DEV-L MRAD Illuminated Reticle - 34mm - Matte Black
- Item: SOT65114
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$2,249.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 5X - 30X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 30X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 8.8mm to 1.9mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 18.9 ft - 3.3 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 41.6 oz |
| Length | 14.4" |
| Expected Battery Life | N/A |
| Max Elevation Adjustment | 23.2 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 23.2 MRAD |
| Warranty | 5 Year |



