Steiner H6Xi 3-18x50
Illuminated FFP STR-MIL - 30mm Tube
- Item: 8783
- Brand: Steiner
- Condition: New
In stock
$1,599.99
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 3X - 18X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 9.4mm - 3.3mm |
| Eye Relief | 3.85 - 3.52" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 36.5ft - 7.0ft |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 27.4 oz |
| Length | 13.3" |



