Steiner Military Marine 10x25
Mini-Porro Prism
- Item: 2037
- Brand: Steiner
- Condition: New
Out of stock
$204.99
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
The Steiner Military Marine 10x25 2037 is the civilian version of the battle-worthy military binoculars. They are lightweight and rugged enough for any application. The Steiner Military Marine 10x25 is small enough to fit in your pocket or a backpack. Other features include the sports-auto-focus which allows you to only focus your eyepiece once, so you are not adjusting the focus while chasing moving targets. The Steiner Military Marine 10x25 is excellent for sporting events, concerts, or just enjoying the view.
Specifications
| Close Focus Distance | 66 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 2.5 mm |
| Eye Relief | 13.5 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 300 ft |
| Weight | 10.7 oz |
| Length | 5.6" |
| Magnification | 10X |
| Objective Lens Diameter | 25 mm |
| Twilight Factor | 15.81 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 1.8" |



