Steiner T1028 10x28 Tactical
Fast Close-Focus - HD Optics
- Item: 2004
- Brand: Steiner
- Condition: New
In stock
$399.99
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
Introducing the Steiner T1028 10x28 2004 Tactical binoculars, renowned for combat-worthy performance, toughness, and dependability. Featuring 10x magnification, lightweight roof prism design, high-definition optics, N2 injection system for fogproof clarity, Fast-Close-Focus, military-grade rubber armoring, and ClicLoc® system for instant attachment. Experience unmatched reliability and performance.
Steiner T1028 Features
• Roof Prism Design
• High Definition Optics
• Steiner Fast-Close-Focus
• Military Grade Rubber Armoring
• ClicLoc Neck Strap system
In the Box
• Steiner T1028 10x28 2004
Specifications
| Close Focus Distance | 6ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 2.8mm |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | 14mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 266ft |
| Weight | 12.7 oz |
| Magnification | 10x |
| Objective Lens Diameter | 28mm |
| Twilight Factor | 17.1 |
| Warranty | Steiner Heritage Warranty |



