Swarovski CL Companion NOMAD 10x30
Handcrafted Leather Binocular w/ NOMAD Field Case
- Item: 58128
- Brand: Swarovski
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$2,634.15
Regular Price
$3,099.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
Make the most of every sighting with the Swarovski CL Companion NOMAD 10x30 58128. You’ll never miss what you’re looking for with the wide field of view and superior optics. The ergonomic design of these binoculars make them lightweight and fit in your hands easily. The Swarovski CL Companion NOMAD 10x30 ensure viewing is smooth and jitter-free.
Specifications
| Exit Pupil | 3.0 mm |
|---|---|
| Exterior Finish | Leather Brown |
| Field of View @ 1000 Yds | 324 ft |
| Weight | 17.6 oz |
| Length | 5.0" |
| Magnification | 10X |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.6" |
Recommended Accessories






