Swarovski CL Companion NOMAD 8x30
Handcrafted Leather Binocular w/ NOMAD Field Case
- Item: 58127
- Brand: Swarovski
- Condition: New
Out of stock
$3,099.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
Special Edition Luxury Optics:
More than just binoculars, Swarovski’s handcrafted NOMAD series enriches multiple senses with stunning optics, natural ergonomics, and elegant leather armor.
Make the most of every sighting with the Swarovski CL Companion NOMAD 8x30 58127. You’ll never miss what you’re looking for with the wide field of view and superior optics. The ergonomic design of these binoculars make them lightweight and fit in your hands easily. The Swarovski CL Companion NOMAD 8x30 ensure viewing is smooth and jitter-free.
Specifications
| Close Focus Distance | 9.8 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 3.8 mm |
| Exterior Finish | Leather Brown |
| Eye Relief | 15 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 396 ft |
| Weight | 17.3 oz |
| Length | 5.0" |
| Magnification | 8X |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| Twilight Factor | 15.5 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.6" |
Recommended Accessories






