Trijicon Accupoint 2.5-10x56 - TR22-1
Crosshair w/Amber Dot Reticle - 30mm Tube
- Item: 200023
- Brand: Trijicon
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$831.00
Regular Price
$1,108.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 2.5X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.5X to 10X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 16.3mm to 5.6mm |
| Eye Relief | 4.1" to 2.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 37.6 ft - 10.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 22.1 oz |
| Length | 13.8" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



