Vortex Crossfire II 2-7x32 Crossbow
Dual Illum. XBR-2 MOA Reticle
- Item: CF2-CB1
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$199.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 2X - 7X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 7X |
| Objective Lens Diameter | 32mm |
| Eye Relief | 2.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 57.5 ft - 16.4 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 14 oz |
| Length | 9.5 inches |
| Max Elevation Adjustment | 160 MOA |
| Max Windage Adjustment | 160 MOA |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |






