Vortex Fury HD 10x42
Laser Range Finding Binocular, HCD Corrected Shoot-Range Display
- Item: LRF300
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$1,199.00
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (800) 720-9625 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 10X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Exit Pupil | 4.2mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 314.4-6 feet |
| Weight | 31.8 oz |
| Length | 5.75" |
| Width | 5.9" |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Close Focus Distance | 20 feet |
| Specific Features | Range Finding Binoculars |



