Vortex Solo RT 8x36 Tactical Monocular
- Item: SOL-3608-RT
- Brand: Vortex
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Vortex Solo RT 8x36 Tactical Monocular SOL-3608-RT features an MRAD-based reticle for accurate estimations between you and your target. This compact monocular delivers bright, crisp images. The Vortex Solo RT 8x36 Tactical Monocular is lightweight, easy-to-use, and is fog and waterproof. Its integrated utility clip makes it easy to attach to webbing or any flat-edge surface.
RANGING Reticle: This ranging reticle uses MRAD-based subtensions and includes silhouettes for quick ranging. The angular measurements allow you to calculate ranges when comparing the reticle to objects of known distance.
Vortex Solo RT 8x36 Features
• Multi-Coated: Fully Multi-Coated
• Nitrogen Gas Purged: Yes
• Rubber Armor: Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
In the Box
• Vortex Solo RT 8x36 Tactical Monocular
• Neck lanyard
• Utility clip
• Soft carry case
| Exit Pupil | 4 mm |
|---|---|
| Eye Relief | 18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 393 ft |
| Weight | 10.2 oz |
| Length | 5.4" |
| Magnification | 8X |
| Objective Lens Diameter | 36 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 3" |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |



