Vortex Vanquish 10x26
- Item: VNQ-1026
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$109.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Description
The Vortex Vanquish 10x26 VNQ-1026 delivers power, performance, and superior optics Vortex is known for in a small, compact binocular. This small binocular weighs only 12.7 oz and is the perfect size to fit in a pocket or daypack for your next adventure. The Vortex Vanquish 10x26 features fully multi-coated lenses to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The rubber housing is filled and sealed with argon gas to keep the lenses from fogging and has a unique checkered texture for a secure grip in any conditions.
Specifications
| Close Focus Distance | 7 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 2.6 mm |
| Exterior Finish | Green |
| Eye Relief | 16 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 294 ft |
| Weight | 12.7 oz |
| Length | 4.7" |
| Magnification | 10X |
| Objective Lens Diameter | 26 mm |
| Twilight Factor | 16.1 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.4" |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |



