WAVE Horizon 650D
- Item: WHM110
- Brand: Wave Infrared
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
Experience enhanced thermal clarity and versatility with the WAVE HORIZON 650D Infrared Dual-Lens Thermal Monocular. It features a 640×512, 12μm sensor and dual lenses (25mm and 50mm), ensuring crisp images and target detection over 2800 yards. An easy-use joystick replaces multiple buttons for simple operation even in darkness. Its lightweight, compact design allows for one-handed use. The device includes AI-powered ranging, target tagging, onboard recording, and live streaming, all within a rugged, portable build backed by a 5-year transferable warranty.
WAVE Horizon Features
• Dual Lens System 25mm & 50mm
• 640x512 12-Micron Thermal Sensor
• Intuitive Joystick Operation
• Top Knob Focus
• Artificial Intelligence Range Estimator with Target Tagging
• 4X Digital Zoom
• 9+ Hour Run Time
• Compatible with Wave IR App
In the Box
• WAVE Horizon 650D WHM110
• 18650 Rechargeable Batteries
• Battery Charger
• Charging Cables
• Carrying Strap
• Carrying Case
| Weight | 23 oz |
|---|---|
| Warranty | Wave 5-Year Transferable Warranty |
| Detector | 640x512 12-Micron Thermal Sensor |
| Digital Zoom | 4X |
| Display | 1024x768 HD AMOLED |
| Expected Battery Life | 9+ Hours |
| Length | 7.4" |
| Magnification | 20mm Focal Length: 1.5x to 6.0x / 50mm Focal Length: 3.0x to 12.0x |
| Field Of View | 25mm Focal Length: 930′ @ 1000 Yards / 50mm Focal Length: 465′ @ 1000 Yards |
| Objective Lens Diameter | 25mm / 50mm |
| Polarity Modes | 6 (White, Black, Red, Green, Violet, Gold) |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Battery Type | 18650 Li-ion |



