Winchester Supreme 4-12x44 Side Focus
- Item: 4-12x44SF
- Brand: Winchester Optics
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
Winchester Supreme 4-12x44 Side Focus rifle scope provides quality and performance at the range and in the field ensures you have a dependable optic to trust on your favorite rifle, for your next great adventure on paper or game. Premium lenses transmit the maximum amount of light to your eye through the Winchester WINcoat multicoating. This coating not only reduces harsh glare but carrier accurate color while providing a durable scratch resistant coating to exterior lens surfaces. Winchester Supreme riflescopes utilize Second Focal Place (SFP) reticles. This means that the reticle stays the same size throughout the scope's magnification range, while only the image changes size. This allows for the most precise shot placement at any distance, and the reticle will always have the same appearance.
Winchester Supreme 4-12x44 Features
• Non-Illuminated Plex Reticle
• Second Focal Plane
• 1" Tube
• Side Focus Parallax Adjustment
• 0.25 MOA Adjustment
• Designed to stand up to 800 Gs of recoil
In the Box
• Winchester Supreme 4-12x44 Side Focus 4-12x44SF
• Lens cover
• Cleaning cloth
• User manual
| Magnification | 4X - 12X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 12X |
| Objective Lens Diameter | 44mm |
| Exit Pupil | 11mm - 3.67mm |
| Eye Relief | 4.7mm - 3.9mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26.2ft - 8.7ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 15 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof, Fogproof & Shockproof |
| Weight | 21.3 oz |
| Length | 12.4" |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |
| Warranty | Winchester Limited Lifetime |



