Zeiss Conquest V4 3-12x44 SFP
- Item: 522961-9920-000
- Brand: Zeiss
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
ZEISS 3-12x44 Conquest V4 Riflescope 522961-9920-000 is engineered for hunting and shooting at longer ranges and in low-light conditions. While its 3-12x magnification allows you to zoom in on distant targets, the 44mm objective lens gathers sufficient light to deliver bright and high-contrast images. The optical system is outfitted with precision elements made from high-definition optical glass and treated with T* multi-coatings, which produce a total light transmission of 90%. The exterior lenses are also treated with proprietary LotuTec hydrophobic coatings that shed droplets from the lenses' surfaces and can be wiped off without visible traces.
ZEISS 3-12x44 Conquest V4 Features
• Z-Plex Reticle
• 44mm Objective Lens
• 1/4 MOA Impact Point Correction
• 30mm Tube
• Second Focal Plane
• T* Multi-Coatings
| Magnification | 3X - 12X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 12X |
| Objective Lens Diameter | 44mm |
| Exit Pupil | 8.9 - 3.7mm |
| Eye Relief | 3.5 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 38 - 9.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fog-proof |
| Weight | 18.2 oz |
| Length | 13.8 inches |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |
-
Zeiss 30mm Ultralight 1913 MS High Rings
Bubble Level - 1.18" Optical Centerline
$199.99Discontinued -
Zeiss 30mm Ultralight 1913 MS XX-High Rings
Bubble Level - 1.5" Optical Centerline
Special Price $169.99 Regular Price $199.99Discontinued -
Zeiss 30mm Ultralight 1913 MS Low Rings
Bubble Level - .850" Optical Centerline
$199.99Discontinued -
Zeiss 30mm Ultralight 1913 MS X-High Rings
Bubble Level - 1.375" Optical Centerline
$199.99Discontinued







