Zeiss Conquest V6 3-18x50
- Item: 522241-9994-060
- Brand: Zeiss
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The ZEISS Conquest V6 3-18x50 is the most versatile riflescope in the V6 series—engineered to meet the needs of hunters and shooters who demand reliable precision across mid- to long-range distances. With a powerful 3-18x magnification range, generous 103 MOA elevation and 58 MOA windage adjustment, this scope is ideal for Western big game hunting including elk, mule deer, antelope, and sheep in rugged, open terrain. The Reticle #94 ZMOA-2, a non-illuminated ballistic reticle, features 2 MOA subtensions for windage and elevation holds, making it ideal for those who prefer a simple, functional reticle for fast, accurate shot placement.
Zeiss Conquest V6 Features
• Second Focal Plane ZMOA-2 #94 Reticle
• 30mm Tube
• 92% Light Transmission
• Parallax Adjustable
In the Box
• Zeiss Conquest V6 3-18x50 522241-9994-060
• Lens Caps
• Cleaning Cloth
• Quick Guide
| Magnification | 3X - 18X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 9.5mm - 2.8mm |
| Eye Relief | 3.5 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 37.2 ft - 6.3 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fog-proof |
| Weight | 24.4 oz |
| Length | 13.3" |
| Max Elevation Adjustment | 103 MOA |
| Max Windage Adjustment | 58 MOA |



